Miliony od ČEZ zůstávají záhadou

6. 5. 2013

Desítky milionů od společnosti ČEZ pro Jihočeský kraj stále zůstávají záhadou. Odpověď hejtmana Jiřího Zimoly na otázky Jihočechů 2012 byla značně neuspokojivá a spíše jen posílila pochybnosti. Jak je vlastně smlouva naplňována, kam miliony od většinově státní firmy ČEZ putují, kdo z nich má prospěch? Jihočeši 2012 proto otázku tzv. Rámcové smlouvy mezi společností ČEZ a Jihočeským krajem znovu nadnesou na příštím zasedání Zastupitelstva Jihočeského kraje, které se koná ve čtvrtek 16. května. „Hejtman Jiří Zimola již obdržel naši oficiální žádost o zařazení bodu do programu,“ poznamenal předseda zastupitelského klubu Luboš Průša (JIH12).

Smlouva z roku 2009 má Jihočeskému kraji přinášet kompenzace za výstavbu III. a IV. bloku JE Temelín třemi způsoby:  1) investice související přímo s dostavbou ve výši 2,5 mld. Kč, 2) propagace činnosti ČEZ a jeho záměru rozšířit JETE ve výši 1,1 mld., 3) zkvalitnění krizového řízení a plánování Jihočeského kraje ve výši 100 mil. Kč; to vše rozloženo na dobu deseti let.

Problematický je zejména druhý bod, kolem kterého jsou největší tajnosti. Zatímco výdaje na krizové řízení jsou vyčíslovány velmi podrobně, výdaje na propagaci jsou tajné. „Je to úplný nesmysl. Jak může být propagace tajná? upozornil Luboš Průša na absurditu dosavadní argumentace. „Nejvyšší správní soud navíc označil i ČEZ za veřejnou instituci, která má informace zveřejňovat,“ dodal zastupitel Jan Samohýl (HOPB), že se nelze vymlouvat na ČEZ.

Hejtmanova oficiální odpověď Jihočechům 2012 z 25. 3. 2013 nejenže nevysvětluje, jak jsou peníze rozdělovány, ale navíc potvrzuje, že smlouva není řádně naplňována, protože chybí některé prováděcí plány, jež ze smlouvy přímo vyplývají. O naplňování smlouvy je prý pravidelně informováno „užší vedení kraje“.

„Pokud hejtman připouští, že ‚užší vedení‘ ví, jak jsou peníze rozdělovány, je povinno to na dotaz podle informačního zákona sdělit i ostatním zastupitelům i občanům. Pan hejtman neuvedl žádný zákonný důvod, který by poskytnutí údajů zastupitelům či veřejnosti bránil, ani smlouva neobsahuje žádné ustanovení, které by zveřejnění bránilo,“ upozornil zastupitel Pavel Pavel (JIH12).

Jihočeši 2012 proto navrhují, aby zastupitelstvo uložilo radě kraje, aby mu do 30. června 2013 předložila přehled naplňování rámcové smlouvy a zároveň návrh úpravy pravidel pro sestavování ročních prováděcích plánů, aby od 1. 1. 2014 bylo rozdělování peněz na propagaci záměru rozšířit Temelín transparentní. Dále by rada měla do 30. září 2013 předložit návrh harmonogramu naplňování rámcové smlouvy na zbylých pět let a také návrh postupu Jihočeského kraje, který zajistí při dostavbě Temelína podíl místních firem a způsob, jak bude Jihočeský kraj usilovat o urychlenou dostavbu silnic D3, R3 a R4. „Před volbami pan hejtman sliboval, že rozšíření JE Temelín využije k urychlení výstavby zejména dálnice D3, myslíme si tedy, že je načase se tím reálně zabývat. Stát by výstavbu těchto komunikací mohl zaručit vydáním vázaných obligací pro tento konkrétní účel,“ dodal Průša.

„Jedná se o velmi konstruktivní návrh, se kterým podle nás musí souhlasit koalice i opozice. Pokud nějaký zastupitel pro takový návrh nezvedne ruku, dá tím najevo, že ho vůbec nezajímá, jak jsou rozdělovány velmi vysoké finanční částky, jež mají sloužit kraji a jeho občanům, a dobrovolně se vzdává kontroly nad plněním smlouvy s ČEZ,“ poznamenal Pavel Pavel (JIH12).

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

Související články:

Obrázek k článku Kam putují miliony od ČEZ?

Kam putují miliony od ČEZ?

12. 3. 2013

Podivná smlouva s ČEZ o rozdělování 1,1 miliardy korun a 150 milionová korekce za nepořádek v ROP Jihozápad, to byla hlavní témata včerejší tiskové konference Jihočechů 2012, TOP 09/STAN a KDU-ČSL.

Obrázek k článku Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

5. 10. 2012

Představitelé ODS a ČSSD se nyní ohánějí tím, že za rozšíření Temelína chtějí dálnici D3. Přitom to byly tyto dvě strany, které už v roce 2009 narychlo uzavřenou a podezřelou dohodou s ČEZ s rozšířením elektrárny za Jihočeský kraj souhlasily – a znemožnily tak za souhlas požadovat třeba právě tuto dálnici. Nynější silácká prohlášení představitelů obou stran jsou jen předvolebním mlácením prázdné slámy.

Obrázek k článku Pochybnosti kolem Temelína

Pochybnosti kolem Temelína

20. 6. 2012

Máme však pochyby ohledně postupu současného vedení Jihočeského kraje. To totiž na počátku volebního období směnilo svůj souhlas s rozšířením elektrárny nejen za prostředky na silniční stavby a krizové řízení, ale i za příslib každoročního příspěvku ve výši 110 milionů korun, …

Obrázek k článku Kraj může Temelín využít lépe

Kraj může Temelín využít lépe

6. 4. 2012

Hnutí Jihočeši 2012 podporuje rozšíření Jaderné elektrárny Temelín, protože si velmi dobře uvědomují její strategický význam pro celou Českou republiku. Je to však pro region určitá zátěž, která vyžaduje kompenzace. Ty bohužel současné vedení kraje nedokázalo vyjednat. Jednoduše řečeno směnilo souhlas Jihočeského kraje s rozšířením elektrárny „velmi lacino".

©2012-2024 Jihočeši 2012