Podpora sportu v Písku

26. 3. 2015

"Viděno z pohledu člena malé sportovní organizace"

Tento článek reaguje na nedávné články o příspěvcích na sport. Jde mi o to, poukázat především na celkovou podporu, proto nezacházím do detailních čísel. Zároveň chci ukázat pohled jednoho z těch, kteří příspěvky z hazardu dostávají. V nedávné době bylo na toto téma napsáno mnoho článků a rozhořelo se mnoho diskuzí. Vesměs všechny poukazují na to, jak město podporuje pouze „vyvolenou 4“, jak okrádá děti, které se chtějí věnovat jinému sportu apod. Aby si občan udělal lepší obrázek, je především třeba vystrčit nos z našeho městečka a podívat se k sousedům v regionu a porovnat vše se samotnou situací v Písku.

První, co je třeba si uvědomit, jak velké jsou příspěvky na sport v jiných městech. Tak třeba takové Strakonice, věčný sok Písku. Město Strakonice pro potřeby sportovců vyčleňuje ze svého rozpočtu 300.000 (je to cca 0,1% městského rozpočtu), v Písku jsou to dvě procenta (skoro 10 milionů).

Dalším tématem jsou vyvolené sporty, např. v Českých Budějovicích jsou upřednostňovány fotbal, hokej a volejbal (už ne tolik basketbal či házená). Nyní hokejisté postoupili do baráže o extraligu, a tak se rozhoduje, že by přispěli přes 20 milionů.

V Novém Městě na Moravě je hlavní biatlon (lyžování) atd. A je to v celku logické.

Město logicky podporuje nejvíce ty sporty, které nejlépe reprezentují město, a na které se přijde podívat nejvíce diváků. Ano, počet diváků je také důležitý parametr. Vtáhnout běžné občany do dění ve městě, vytvořit sounáležitost a pevný vztah mezi městem a občany, tak jak se to děje např. v Českých Budějovicích (nejen na poli sportu, ale třeba i kultury). Navíc na utkání přijedou i návštěvníci z jiných měst, kteří fandí svému klubu. Pokud přijedou, tak tu samozřejmě zanechají i nějaký ten peníz. Oddíl píseckého volejbalu nehraje extraligu, nechodí na něj tolik lidí, proto i základna členů a fanoušků je menší, tím pádem podpora je menší.

Podpora samotná se odvíjí především od toho, kolik mládeže do 20 let je registrovaných v daném klubu. Základní parametr při rozdělování příspěvků zní: „…aby podíl mládeže do 20 let činil nejméně 40 % z celkového počtu členské základny žadatele a současně, aby veškerá mládež (z celé členské základny) byla registrována v oddílu, který má působnost na území města Písku“. Proto si dovoluji říci, že třeba Free workout nedostal podporu žádnou, protože zatím se jedná spíš o skupinku nadšenců, kteří chodí cvičit, sportovat a běhat (jejich činnost je však chvályhodná a věřím, že brzy budou mít i dost mládeže). Podporu přesto dostali, a to v podobě vybudování street free workoutového hřiště (více jak 200.000,-).

Já třeba z pohledu předsedy orientačních sportů vím, že nemám šanci dosáhnout na peníze jako např. IHC Písek. A zdá se mi to logické, v jižních Čechách není žádný kvalifikovaný trenér, počet členů je malý a sport není finančně náročný (až na tvorbu map a nákup systému pro pořádání závodů, ten si musíme půjčovat). Nicméně město nám na něj přispělo, i když ne plnou částkou (ca poloviční). A i když se jedná o částku v řádu několik desítek tisíc, budeme rádi, když se nám ji povede vyúčtovat. To je také jeden z dalších důvodů, proč některé kluby žádají o menší částky a ne o statisíce či miliony. Náš klub by nebyl schopen vyúčtovat 150.000,-, i když ta částka by se nám líbila. Možná až budeme mít profesionálního trenéra, který 100% času věnuje přípravám tréninku (je to jeho práce), tak určitě požádáme o větší příspěvek a možná ho i dostaneme. Nesmíme zapomínat na to, že příspěvky jdou na rozvoj mládeže a to se týká hokeje, horolezectví i dalších sportů a spolků. Dalším důvodem, proč některé kluby nedostaly to, oč žádaly, je, že jejich žádost se týká investičních věcí, které jsou dle pravidel automaticky vyloučeny. Několik konkrétních příkladů:

IHC Písek dostal peníze na odměny trenérů mládeže na rok 2015 a na hokejové sety a výstroj pro mládež.

Skiklub na nákup závodního oblečení pro přípravku, před žáky?? a žáky vč. helmy. Neprošel ovšem nákup celosezónních skipasů.

Český střelecký svaz nedostal příspěvek, protože v žádosti uvedl např.: pořízení nové zbraně (80.000  tedy investice)

Tábornický klubnedostal nic, protože žádal na stavbu táborové jídelny, což je opět investice.

A takto by se dalo pokračovat poměrně dlouho, pokud to nějakého rodiče trápí, může se zastavit na finančním odboru Městského úřadu a informovat se o konkrétní žádosti. Kdo někdy žádal, ví, jak je těžké projít sítem, vejít se do pravidel a získat peníze, které je následně nutné správně vyúčtovat, aby klub nemusel nic vracet. Další, na co je brán zřetel, je skutečnost, kolik dostal klub v předchozích letech. Např. LezeTop, pokud dostal na stavbu stěny v předchozích letech nemalé peníze, tak na dokupování dalších dílů a součástek na stěny nedostane již tolik, ale dostane na nájemné. Stejné je to i v případě našeho orientačního klubu. Loni jsme dostali na lampióny a kontroly a v letošním roce také, ale už mnohem méně.

To jsou všechno dílčí věci, o kterých se dá polemizovat a hádat. Měli bychom si všichni především uvědomit, kolik město Písek investuje každoročně do sportu a zájmových činností ze svého rozpočtu. Pokud se na to podíváme z globálního hlediska a porovnáme to s nejbližšími sousedy, tak město Písek podporuje sport (resp. spolky jako ČČK, školy apod.) neobvykle štědře a ve velkém rozsahu. Buďme rádi, že město podporuje i v době krize malé kluby, protože si uvědomuje, že široký výběr umožní mládeži dělat to, co je baví a nezbyde čas na nudu a poflakování, z toho často plynoucí následky, kterými jsou drogy, kriminalita apod.

V okamžiku, kdy si toto uvědomíme, jsou už detaily typu kolik a kam méně podstatné. Rozhodně bych se neodvážil tvrdit, že město obírá mládež o stokoruny, jak jsem se dočetl v textu zastupitele Veselého. Navíc město na posledním zastupitelstvu uvolnilo další 2 miliony na podporu sportu podle pravidel, která se používala i v uplynulých letech a ve sportovní komisi sedí zastupitelé napříč politickým spektrem. Získal jsem pocit, že si tu spíš někdo hraje na velkou opozici, politikaří, ale problematika sportu ve městě ho v podstatě nezajímá. Pokud by vyvolená „4“ byla opravdu tak „vyvolená“, město by podporovalo pouze tyto čtyři kluby. A klidně by to tak mohlo být, díky Bohu, že tomu tak není!

Proto sportu a spolkovému životu zdar a spíš poděkujme městu, že naši mládež široce podporuje.

 

Vojtěch Blažek

Mgr. Vojtěch Blažek

Mgr. Vojtěch Blažek

GIS technik, vysokoškolský učitel
37 let, Písek
Téma: Písek Sport
©2012-2024 Jihočeši 2012