Jihočeši upozorňují na rizika Olympijského parku u Lipna

22. 12. 2015

Celkem 55 miliónů korun vynaloží v příštím roce Jihočeský kraj ze svého rozpočtu na propagaci projektu Jižní Čechy olympijské 2016 a projektu Olympijský park Rio – Lipno 2016. Krajští zastupitelé za Jihočechy 2012 tuto akci považují za divácky přitažlivou, zároveň ale mají pochybnosti, zda oblast Lipenska vše z hlediska stávající infrastruktury zvládne. Částku 55 miliónů vynaloženou z veřejných zdrojů jenom na propagaci Olympijského parku u Lipna považují Jihočeši 2012 za příliš vysokou. I s ohledem na to, kolik peněz na takovou akci dávají v Ostravě, Pardubicích či v Plzni.

Bezmála třicetimilionový příspěvek z krajského rozpočtu předpokládá smlouva o spolupráci mezi Jihočeským krajem na straně jedné a Českým olympijským výborem a Českou olympijskou a. s. na straně druhé. Dalších 25 miliónů, které souvisejí s propagací „jihočeské olympiády“, zahrnují jiné kapitoly krajského rozpočtu. 

Člen rady hnutí Jihočeši 2012 Pavel Vondrys v této souvislosti upozorňuje na nepoměr v rozpočtu mezi částkou uvolněnou na olympijský park a na přímou podporu sportovcům v podobě grantů. „Zatímco na propagaci, spoty v televizi a rozhlase, na objednané tiskové zprávy, na různé dárkové upomínky jde 55 miliónů korun z veřejných peněz, tak na rekonstrukce sportovišť, aktivity handicapovaných sportovců, aktivity dětí do 15 let atd. je navrženo pouze 13 miliónů pro celý kraj,“ říká Pavel Vondrys.

Agentura KPMG, která bude zajišťovat propagaci Olympijského parku Rio – Lipno 2016, ve vypracované studii uvádí, že „cílem je představit jižní Čechy jako místo pro aktivní dovolenou“. V analýze stojí, že jen kampaň Jižní Čechy olympijské přiláká do kraje navíc 60 až 90 tisíc návštěvníků, přičemž do veřejných rozpočtů se vrátí až 90 miliónů korun. Samotný Olympijský park Rio – Lipno, který bude otevřen mezi 5. a 22. srpnem, zájemci najdou především v obcích Loučovice, Frymburk, Černá v Pošumaví, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. Právě v Lipně by mělo být centrum události. 

Podle autorů studie zmíněnou oblast během provozu olympijského parku navštíví 250 až 300 tisíc turistů. Do veřejných rozpočtů by se tak mělo vrátit kolem 300 miliónů korun, což je desetinásobek sumy, kterou na přímou propagaci projektu uvolnil Jihočeský kraj.

Krajští zastupitelé za Jihočechy 2012 však odhadovaná čísla považují za nadsazená. „To je nereálná částka,“ tvrdí předseda Jihočechů Pavel Hroch. Další zastupitel Pavel Dvořák upozorňuje na rizika, která jsou s natolik rozsáhlou akcí spojena. „Nejsme proti projektu jako takovému, ale zdá se nám, že na tak malém území to přinese reálná rizika. Hlavně z hlediska dopravy, parkování, opravy hřišť a podobně.  A nebylo nám odpovězeno, kdo tyto nutné investice bude platit,“ říká Dvořák.  S tím souhlasí i jeho stranický kolega Michal Doktor: „Obávám se, že Lipno a jeho okolí takovou akci nevstřebá. Už teď je tu v sezóně plno, a když přijedou další desetitisíce turistů navíc, nastanou problémy nejen s dopravou a parkováním, ale třeba i s ubytováním a stravováním,“ tvrdí Michal Doktor. A Pavel Pavel míní, že během provozu Olympijského parku Lipno budou neúnosně přeplněná i vlastní sportoviště. „Třeba na cyklostezky se už o mnoho víc lidí než ve vrcholné sezóně nevejde,“ varuje Pavel.                          

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

©2012-2024 Jihočeši 2012