Písek má co nabídnout, jenom o tom musíme dát vědět

11. 5. 2016

Kam byste o letošní sezoně pozvala návštěvníky Písku?
Kam? No přece do Písku! Chtěla bych, aby si užili město jako celek. Aby poznali jeho neopakovatelnou atmosféru. A mám-li opravdu vybrat jen jednu věc, pozvala bych je na říční plovárnu U Václava. Její rekonstrukce sice ještě není u konce, to ale nic nemění na tom, že tu na vás dýchne něco neopakovatelného.
Písek je s vodou pojený po celou svou historii. Stejně tak s kulturou, klidem a odpočinkem. Projít se kolem řeky Otavy, posedět na hrázích rybníků v Píseckých horách. Projet se na kole, vybrat si z nabídky koncertů, divadel, muzeí a galerií. Dobře se najíst a popovídat si. Někdo to možná považuje za samozřejmost, ale tváří v tvář dnešní době mám stále častěji pocit, že se začíná jednat o luxus, který často nedokážeme docenit.

Destinační management prošel transformací. Jak tento krok hodnotíte a jak si představujete práci destinačního managementu do budoucna?
Byla to dlouhá cesta, celý proces byl mnohem složitější, než jsem si na jeho začátku představovala. Díky tomu si ale myslím, že jsme vše dobře připravili, odborně vyargumentovali a budeme se konečně moci věnovat tomu, co považuji za nejdůležitější. Propagaci celého Písecka jako nádherného kousku naší země, kam stojí za to se podívat. Myslím, že máme co nabídnout. Jenom o tom musíme dát vědět. A nejenom těm z dálky, mám pocit, že často i sami sobě.
Když dnes zpětně hodnotím celý proces, musím poděkovat všem, kteří se na něm podíleli a přivedli jej ke zdárnému konci. Pracovní skupina pod vedením ředitelky Sladovny Terezy Dobiášové odvedla velký kus práce. Kolegové zastupitelé se tématu destinační společnosti také výrazně věnovali a jsem ráda, že celý proces nakonec posunuli k realizaci. Kolegové starostové z celého Písecka, kteří jsou nedílnou součástí celého projektu, podnikatelé, odborná veřejnost, ti všichni mi dávali po celou dobu tak potřebnou zpětnou vazbu.
Podstatné je, že došlo k oddělení propagace města Písku od propagace Písecka. Nová destinační společnost si bude teprve muset vydobýt své místo, stejně tak nově vznikající turistická oblast. Když ale vidím vůli ke spolupráci na všech stranách, věřím, že se to podaří.

Blíží se polovina volebního období. Co byste ještě ráda bezpodmínečně stihla do konce vašeho působení?
Zkušenější kolegové mi říkávají – co nestihneš v prvních dvou letech volebního období, jako by nebylo – v tomto směru jsme toho stihli opravdu dost. Řada projektů je teprve na začátku a není mým zvykem odcházet od rozdělané práce. Zbývající dva roky bychom se měli tedy zaměřit především na dokončování všeho započatého. Prioritou je stavba nového bazénu. Byla bych ráda, kdyby se nám pro knihovnu podařilo rekonstruovat budovu na Alšově náměstí. Důležitá je i plánovaná revitalizace historického centra a s ní spojená dopravní řešení na území celého města. Některá témata ale pouze rozpracujeme a předáme našim nástupcům, protože není v lidských silách realizovat je v průběhu jednoho volebního období.

Největší organizace v Písku, které se angažují v kulturním dění, jsou nepochybně Sladovna, Centrum kultury města Písek a městská knihovna. Jak podle vás pracují a co mohou případně zlepšit?
Myslím, že se všichni snaží pracovat v rámci svých rozpočtů maximálně efektivně. Jistě vám každý z nich řekne, že by se mu hodilo více peněz, ale musíme pracovat s reálnými čísly. Písek je i velmi štědrý donátor a náš dotační systém skutečně velkoryse pomáhá i jiným projektům, než jsou městské organizace. Jsem ráda, že se stabilizovala situace v centru kultury, především mám v tomto ohledu velmi pozitivní reakce od lidí. Vedení knihovny má před sebou velký projekt, ředitel Roman Dub k němu přistupuje velmi zodpovědně a s vervou, mám pocit, že se do nových prostor opravdu těší.
Sladovna je dál naší vlajkovou lodí především v oblasti cestovního ruchu, stále láká návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Dokončení rekonstrukce tohoto obřího prostoru je před námi, snad se nám podaří najít potřebné dotační tituly. Myslím, že se nám postupně daří zlepšit i komunikaci mezi jednotlivými aktéry na poli kultury v Písku, což považuji za velice důležité.

Centrum kultury přišlo pro letošní rok s novinkou – vstupným zdarma na městskou slavnost Dotkni se Písku. Byl to správný krok?
Ředitel Josef Kašpar tuto možnost zmínil už při výběrovém řízení. Je to poměrně logický a pragmatický krok. Především občané Písku a podnikatelé v centru města po něm léta volali. Sníží se sice výběr ze vstupného, na druhé straně odpadne složitá administrativa spojená s uzavřením centra a kontrolou všech návštěvníků. Myslím, že se tím odstraní řada třecích ploch. Jsem ráda, že tuto možnost letos vyzkoušíme, jistě bude po městské slavnosti prostor na to, abychom ji vyhodnotili a rozhodli se, jak dál.

Na závěr nám prozraďte, co si z letošního bohatého kulturního programu v Písku určitě nenecháte ujít…
Obávám se, že mě jako starostku nemine účast v podstatě na žádné z akcí. Určitě se těším na Cipískoviště. Každoročně s ním přichází do Písku nová turistická sezona a s ní tak trochu i léto, Sladovna otevře nové výstavy, město je plné rodičů a dětí, všude se hraje a tancuje. Mám radost, že loňský úspěšný projekt, který otevřel brány píseckých kostelů, se letos rozrostl na dalších sedm míst po celém Písecku.
Spíš než ty velké organizované akce si ale osobně nejvíc užívám procházku podvečerními ulicemi, kdy tichne každodenní shon, z restaurací voní jídlo, lidé si povídají v předzahrádkách nad kávou, pivem nebo sklenkou vína, na pódiu v parku je malý koncert nebo se hraje někde ve dvoře. To je kulisa, která se k Písku, myslím, hodí nejvíce. Poklidné, čisté, zelené město plné míst, která stojí za to setkávat se na nich. Jedním z našich úkolů je vytvářet další a pečovat o ně.

Rozhovor vyšel v příloze Deníku Naše město Písek.

Autor: Lucie Kotrbová
Zdroj: http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/pisek-ma-co-nabidnout-jenom-o-tom-musime-dat-vedet-20160509.html

Mgr. Eva Vanžurová

Mgr. Eva Vanžurová

starostka města Písek
66 let, Písek

Písek mám ráda. V Písku jsem spokojená, zde se narodily, vyrostly a vystudovaly mé děti.

Písek je město s neopakovatelnou historií, živou současností a slibnou budoucností. Město natolik krásné, aby bylo předlohou poezii, a přitom natolik moderní a dravé, aby v něm zůstávaly mladé generace.

poslat odkaz e-mailem
©2012-2020 Jihočeši 2012