Jihočeské střední školství a populační vývoj

30. 9. 2016

Jihočeské střední školství a populační vývoj

V minulém roce, kdy jsem byl náměstkem primátora Českých Budějovic pro školství a sociální věci, jsme řešili přeplněnost některých městských základních škol a školek. Rodiče stáli fronty při zápisu svých dětí do první třídy, do městských školek se dostávaly většinou pouze děti, kterým již byly tři roky. Z tohoto pohledu můžeme nabýt dojmu, že počty dětí rostou. Není tomu ale tak. Některé českobudějovické základní školy jsou přeplněné, protože velké množství rodičů z okolních lokalit pracuje v Českých Budějovicích a je pro ně výhodnější, když jejich potomci chodí do školy ve stejném místě.

Jak je to tedy s počtem dětí, které budou v příštích letech navštěvovat střední školy? Na tuto otázku odpovídá první graf. V roce 1990 bylo v České republice téměř 190 tisíc „patnáctiletých“ a v současné době máme ve stejné věkové kategorii pouze 110 tisíc studentů.

Z médií je občas slyšet, že na střední školy nyní „dorazí“ silné ročníky, které pomohou více naplnit tento typ škol. Jaká je ale skutečnost v Jihočeském kraji? Podívejme se na druhý graf. Za čtyři roky, v roce 2020, dojde k nárůstu studentů, kteří půjdou do prvních ročníků středních škol o 250.

Jaký je tedy závěr? Nelze očekávat výrazný nárůst počtu středoškolských studentů. Hlasy, které volají po otevření dalších středních škol, lyceí nebo po navýšení počtu tříd víceletých gymnázií, nemohou být vyslyšeny. Současné střední školy jsou dosažitelné pro studenty i v odlehlých částech našeho regionu. Nyní bychom se spíše měli zaměřit na růst kvality studia a preferenci oborů, o které je na trhu práce zájem. Je nutné motivovat školy k tomu, aby výrazněji spolupracovaly s podnikatelskou sférou, vysokými školami, ale i např. s hospodářskou nebo agrární komorou.

 

Graf č. 1 – Vývoj počtu 15-ti letých osob v období od roku 1980 do roku 2025 v České republice

Graf č. 2 – Počet 15-ti letých osob v jednotlivých krajích ČR v letech 2002 až 2020

Zdroj: ČSÚ, Národní ústav odborného vzdělávání

Obrázky
Ing. Martin Maršík, Ph.D.

Ing. Martin Maršík, Ph.D.

ředitel Biskup. gymnázia J. N. Neumanna a Círk.ZŠ
53 let, České Budějovice
poslat odkaz e-mailem
©2012-2019 Jihočeši 2012