Bílá kniha je bílá doslova

26. 4. 2012

Bílá kniha, jak se nazývá program výstavby a oprav na krajských silnicích II. a III. třídy, jejíž aktualizaci pro rok 2012 tento týden schválila rada kraje, je bílá doslova. Protože bílé kolonky jsou téměř u všech zde uvedených a pro dobrou infrastrukturu kraje potřebných akcí. Znamená to, že u drtivé většiny staveb neprobíhá žádná příprava.

Počet připravených projektů je velmi malý. I kdyby se kraji nakrásně podařilo získat dodatečně peníze z ROP Jihozápad původně určené na letiště, existuje oprávněná obava, že Jihočeský kraj je nebude mít na co čerpat. Prostě nemá zásobník hotových projektů, do kterého by mohl sáhnout. Vše se na kraji řeší ad hoc a na poslední chvíli. Nehledě na ‚potíže‘ s průběhem výběrových řízení," připomněl člen rady hnutí Jihočeši 2012 Jaroslav Větrovský zrušené výběrové řízení na pásmové opravy P3 a P4 z loňského roku, jež vyšetřuje policie a šetřil je i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kraj je nakonec musel vypsat znovu.

Tzv. Bílá kniha je proto dokladem trestuhodného zanedbání péče o stav dopravní infrastruktury v Jihočeském kraji v posledních letech. Proto nepřekvapuje, že ani aktualizace pro rok 2012 neobsahuje žádný z obchvatů obcí slibovaných na počátku tohoto volebního období oběma v Jihočeském kraji vládnoucími stranami, tedy ODS i ČSSD. Stejná situace je i u silnic I. třídy, kde kraj rovněž dlouhodobě nečiní nic, aby se věci pohnuly dopředu. Názor na tuto nedbalost kraje si pan hejtman ostatně nedávno vyslechnul – stejně jako já – osobně na veřejném projednání projektu obchvatu města Lišova přímo od lidí. Příprava se zaobírá a zdržuje hledáním rezerv a úspor v řádu 2%, přičemž požadovanou úsporu zcela pokryje – tedy zlikviduje – reálná inflace růstem cen," uzavřel poslanec Michal Doktor.

Mgr. Jaroslav Větrovský

Mgr. Jaroslav Větrovský

starosta města Mladá Vožice
51 let, Mladá Vožice
poslat odkaz e-mailem
©2012-2019 Jihočeši 2012