Čtyři otázky pro Evu Vanžurovou

20. 6. 2017

Eva Vanžurová stojí v čele Písku od roku 2014. Někdejší ředitelka základní školy vloni ze třetí pozice kandidovala za Jihočechy 2012 i do krajského zastupitelstva. Když nastupovala do starostenské funkce, bylo jejím cílem co nejdříve odpolitizovat městskou správu a začít hledat řešení skutečných problémů, které trápí obyvatele třetího největšího jihočeského města. O svém bydlišti říká: "Písek není místo, Písek je fenomén."

 

Jaký aktuálně největší problém řešíte ve svém městě?

"Město velikosti Písku generuje spoustu problémů každý den. Doprava, odpadové hospodářství, čistota města, veřejná zeleň. To, co nám bude v příštích měsících zabírat asi nejvíce času a sil, jsou velké investiční projekty, které se nám podařilo nastartovat. Nová knihovna, úpravna vody a snad již konečně i nový bazén. Uhlídat tak velké projekty vedle každodenní práce, to dá zabrat nejen mně, ale také ostatním kolegům ve vedení města i všem úředníkům. Když k tomu připočteme drobnější projekty, které postupně dokončujeme po našich předchůdcích, pak bude asi největším problémem najít čas." 
Co Vás v poslední době nejvíce zaujalo na úrovni krajské politiky?
"Nejspíš to bude ten veletoč, který se v posledních měsících na kraji udál. Formování nové koalice mi vzalo část pracovního času jednoho z místostarostů, museli jsme si trošku přerozdělit práci. Tady je zřetelně vidět, jak do běhu města může krajská politika zasáhnout i přesto, že se mnohým zdá být vzdálená. Na druhé straně jsem ale ráda, že Písečtí teď budou mít v krajské politice větší slovo, a zdá se, že by tomu tak mohlo být dokonce i na úrovni parlamentní."

Kdybyste chtěla někoho do Písku pozvat, na jakou akci by to bylo?
"Já se snažím nepreferovat žádnou akci, proto vždycky říkám – přijeďte do Písku. Je totiž úplně jedno, jestli k nám míříte na velkou akci nebo jen za klidem a odpočinkem. Písek je specifický svou pohostinností a malebností, je to centrum širší oblasti, která, troufám si říct, uspokojí každého. Ale protože je před námi léto, určitě bych všem doporučila nově rekonstruovanou říční plovárnu u svatého Václava. To je skutečný unikát a mě opravdu těší, že se nám podařilo po letech její opravu dokončit a dát jí punc moderní plovárny, aniž bychom tím poškodili její genius loci."

Na co se v dohledné době nejvíc těšíte?
"Já se každé ráno těším do práce a odpoledne se zase těším, až se dostanu domů, abych si trochu odpočinula. Můj čas určuje především chod úřadu a ten mi stanovuje leckdy opravdu hektické tempo. Vždycky mě ale potěší setkání s milými lidmi, kteří se za mnou zastaví. Ne vždy zastáváme na všechno stejný názor, ale mám pocit, že právě z takových diskusí se rodí dobré projekty, které se nám teď daří realizovat. Část dovolené jsem si již vybrala, ale snad ještě nějaký den najdu. Možná na chvíli uvidím svou milovanou Itálii, potěším se s vnoučaty nebo budu chodit na procházky s naším psem. Ať tak či onak, žádná z těch variant nebude špatná."

Mgr. Eva Vanžurová

Mgr. Eva Vanžurová

starostka města Písek
66 let, Písek

Písek mám ráda. V Písku jsem spokojená, zde se narodily, vyrostly a vystudovaly mé děti.

Písek je město s neopakovatelnou historií, živou současností a slibnou budoucností. Město natolik krásné, aby bylo předlohou poezii, a přitom natolik moderní a dravé, aby v něm zůstávaly mladé generace.

poslat odkaz e-mailem
©2012-2020 Jihočeši 2012