ČSSD-KSČM: Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky

15. 11. 2012

Když 5. listopadu KVV ČSSD dal přednost koalici s KSČM místo s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL, ptali jsme se sami sebe, zda se ČSSD nezalekla programu Jihočechů 2012. Nyní vidíme, že nikoliv.

Protože při podrobném zkoumání programové části koaliční smlouvy ČSSD a KSČM jsme s překvapením zjistili, že některé nápady, řešení, ba dokonce celé pasáže jsou nám až příliš povědomé. Nápadně totiž připomínají volební program Jihočechů 2012prohlášení tzv. trojdohody (JIH12,KDU-ČSL,TOP 09/STAN) o programových prioritách při povolebním vyjednávání z 21. 10. 2012!

Před volbami se voliči mohli dozvědět jen málo, co s Jihočeským krajem nynější koaliční strany zamýšlejí. ČSSD nabídla voličům pětistránkový program zaměřený spíše na chlubení se svými úspěchy a plný neurčitých frází – a tento dokument, dohledatelný pouze na osobních webových stránkách jejího lídra, hned po volbách stáhla. KSČM představila pouze dvoustránkový velmi obecný a frázovitý dokument. V koaliční smlouvě obě strany konečně naznačily více.

Nechceme sociálně-demokraticko-komunistické koalici upírat kreativitu, kterou mohla projevit během čtyř dnů mezi schválením koalice od KVV ČSSD (5. 11.) do podepsání koaliční smlouvy (8. 11.), přesto se podivujeme nad tím, že tak rychle zařadila do svých cílů pro volební období 2012-2016 věci, které ČSSD a KSČM ve svém programu rozhodně neměly a jež ve svém programu měli pouze Jihočeši 2012 a výše uvedená trojdohoda!

Dožili jsme se kromě první komunistické vlády nad krajem po 23 letech i prvního případu politického plagiátorství? Dočkali jsme se toho, kdy vládnoucí strany zaměřené pouze na vládnutí samo, rezignovaly na své programy natolik, že jim nezbylo než opisovat od konkurence?

Podrobili jsme programovou část koaliční smlouvy srovnání s volebními programy ČSSD, KSČM a Jihočechů 2012 a zjistili jsme, že ČSSD a KSČM hodlají naplňovat především náš program. Na jednu stranu nás těší, že je náš program tak kvalitní a inspirativní, na druhou stranu jsme přesvědčeni, že ho mají naplňovat lidé, kteří v něj skutečně věří a berou ho vážně, rozumějí postupům v něm uvedeným, mají odborné předpoklady jej realizovat a ne pouze opisují. Nehledě na to, že některé naše nápady si nová krajská koalice přizpůsobila k obrazu svému nebo dokonce překroutila natolik, že jejich provedení oproti našemu návrhu činí nemožným nebo zakládajícím jen na další problémy. Řečeno slovy Viktora Černomyrdina – „mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“. Níže jsou některé příklady:

1. Průhlednost s omezením – z návrhů na zprůhlednění chodu hejtmanství, kterými se ČSSD-KSČM chlubí, nějak zmizel náš požadavek, aby materiály do rady před jejich projednáváním byly k dispozici také alespoň členům zastupitelstva – tj. opozici. Opozice na materiály rady prostě nemá nárok.

2. Nesmysly s nemocnicemi – u záměrů s nemocnicemi spojila koalice tři navzájem si právně i fakticky odporující principy: prohloubení holdingového uspořádání, pokračování personální unie v představenstvech nemocnic a snaha převést nemocnice do neziskové formy. Holdingové uspořádání je možné podle obchodního zákoníku jen u akciových společností.  V takovém modelu se postupy jednotlivých nemocnic sjednocují tím, že akcie všech nemocnic jsou v majetku holdingové matky a pomocí příkazů sjednocujících postup dceřiných společností, nikoli personálním propojením představenstev. Holding nelze realizovat u neziskových společností. KSČM a ČSSD navíc někam vypadl jejich zásadní požadavek, který byl i totožný s naším, a který jim zřejmě (zejména ČSSD) vyhrál volby, totiž na zachování všech stávajících činností v každé z nemocnic. V koaličním programu se transformoval jen na požadavek zachování základních čtyř oborů v každé z nemocnic.  Podklad pro změny v nemocnicích zmíněný v koaliční smlouvě v podobě posouzení auditora a jeho návrhů na nové uspořádání už jeden na kraji leží (pořízený v r. 2009 za 5 mil. Kč), aniž z něj bylo využito jediné písmeno. Alespoň za nový posudek by koalice mohla ušetřit.

3. Jednotný software – Jihočeši 2012 ho požadovali pro řízení zadávání zakázek a ne pro řízení investic, spolupráce s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) měla být zaměřena na prověřování úplnosti a proveditelnosti dokumentace pro zadávání zakázek a ne obecně, navíc z řad ČSSD ani KSČM o tomto řešení nikdo se zástupci ČKAIT nejednal, a proto vůbec nemohou ani rámcově vědět, v čem by spolupráce mohla spočívat.

4. Čtyřikrát méně obchvatů – namísto námi požadovaných 16 obchvatů zbyly ve smlouvě jen čtyři, z toho ještě dva (Trhové Sviny, Husinec) v podobě, v jaké o nich uvažuje ČSSD, absolutně nepřipravené a z krajských zdrojů neufinancovatelné.

5. Urychlení dopravních staveb – my jsme navrhovali vytvoření pracovní skupiny, která měla urychlit přípravu projektů a výkupů pozemků ve výjimečně složitých případech. KSČM a ČSSD vytvoří přímo fond na podporu investic. Zřízení takového fondu, aby opravdu účinně mohl podporovat investice, např. do D3, R3 není reálně ve finančních možnostech kraje.

6. Grantový program kraje – v koaličním programu chybí údaj, o kolik bude snížen neúnosně vysoký počet grantových programů kraje a na jaké priority se má zaměřit. Navíc je v koaličním prohlášení napsáno, že ČSSD a KSČM chtějí zachovat systém bodového hodnocení žádostí, které se ve většině programů důsledně ve standardní podobě dosud neprovádělo.

7. Úsporná opatření na krajském úřadě – jedná se jen o prázdnou proklamaci, protože není uvedeno, jaký je cíl, nelze tedy kontrolovat plnění.

8. Příspěvky od ČEZ – zcela chybí alespoň deklarace úsilí zveřejnit příjemce a výši dotací od ČEZ (viz o tom i dále).

V příloze této zprávy najdete programovou část koaliční smlouvy, kde jsme v programové části označili úseky, jež se objevily v programech ČSSD a KSČM, a pak také ty, které jsou obsaženy v našem programu. Posoudit originalitu koaličního programu, zejména v částech týkajících se krajského úřadu, můžete sami.

Programové prohlášení kromě opsaných tezí Jihočechů 2012 navíc obsahuje značné absurdity. Především sliby, které mohly být už dávno splněny. Jako by ČSSD čtyři roky na kraji spala a teprve nyní se probudila.

Znovu například slibuje silniční obchvaty obcí. Chce přesoutěžit zakázky na dopravní obslužnost. Zavést integrovaný dopravní systém, přijmout koncepci rozvoje zdravotnictví, provádět transparentní zakázky. Tohle všechno přitom mohlo být už dávno hotové. ČSSD na to měla celé čtyři roky. Nyní znovu jen slibuje, co mohlo být dávno splněno.

Je také mimořádně zvláštní, proč se v koaliční smlouvě ani zmínkou neobjevuje Jaderná elektrárna Temelín, jejíž dostavba byla pro ČSSD dalším hlavním volebním trumfem, který má jižním Čechám přinést zaměstnanost, prosperitu a dostavbu dálnice D3. Lhala snad ČSSD voličům a toto zajistit nedokáže?

My jsme chtěli přinést do krajské správy více otevřenosti, kterou postrádá. Nyní se jí však dosud vládnoucí ČSSD také ohání. Proč až teď? Proč nešlo zveřejňovat záznamy z jednání rady a zastupitelstva kraje, smlouvy uzavřené krajem nebo podrobné informace o veřejných zakázkách už v minulých čtyřech letech, kdy vládla ČSSD?

Proč hejtman Zimola předstírá, že chce najednou otevřít dění na krajském úřadě veřejnosti, když v minulých letech odmítal návrhy, jež to měly umožnit, a když on sám už tři roky tají, jakým způsobem jsou rozdělovány peníze od ČEZ pro Jihočeský kraj (možná právě tohoto bodu našeho programu se nejvíce zaleknul a raději nabídl spolupráci komunistům, kteří mu nepříjemné otázky klást nebudou).

Máme pocit, že koalice ČSSD-KSČM vykračuje do nového volebního období s velmi černohumorným žertem, jehož následky ovšem mohou nést všichni občané Jihočeského kraje.

Jak jsme deklarovali, pokusíme se alespoň z opozičních lavic hlídat, aby vše nedopadlo pro kraj špatně. Budeme konstruktivní a férovou opozicí a pokusíme se pomoci oranžovo-rudé koalici prosadit alespoň něco z toho našeho programu, co si nyní dodatečně dala do koaliční dohody.

Pokusíme se jim vysvětlit, co vlastně naše programové body znamenaly.

Jihočeši 2012

Jihočeši 2012

Související články:

Obrázek k článku Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

Zalekla se ČSSD programu Jihočechů 2012?

6. 11. 2012

K razantním změnám, které do krajského vládnutí chtěli přinést Jihočeši 2012, se ČSSD pod vedením Jiřího Zimoly neodhodlala. Odmítla nabídku na vytvoření protikorupční nekomunistické koalice 
s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL a domluvila se na koaliční spolupráci s KSČM. Jiří Zimola se tak do historie zapíše jako hejtman, který po 23 letech od Sametové revoluce vrátil vládu nad Jihočeským krajem do rukou komunistů.

Proč jsme dnes nepodpořili kandidáty ČSSD

9. 11. 2012

Dnes se konalo ustavující zasedání nového Zastupitelstva Jihočeského kraje zvoleného na období 2012-2016. Ve volbě nového hejtmana a nové rady kraje (která byla oproti demokratickým zvyklostem veřejná, nikoli tajná) nepodpořil zastupitelský klub JIHOČEŠI 2012 kvůli svým protikomunistickým postojům nejen kandidáty KSČM, ale ani ČSSD. Důvodů je několik.

©2012-2024 Jihočeši 2012