Zastavení proplácení dotací z ROP Jihozápad (a několika dalších operačních programů) ministerstvem financí lze komentovat slovy: „Teprve nyní?“ Protože o tom, že konkrétně v ROP Jihozápad je cosi shnilého od počátku, dnes nepochybuje již nikdo. Argumenty, jak je program úspěšný, protože vyplatil tolik a tolik peněz, neobstojí. Utrácet umí každý. Problémem totiž je, za co jsou peníze daňových poplatníků utráceny a především JAK.
Tři vedoucí úředníci Úřadu regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad, postavení před soud, jsou jen pouhými pěšáky, vykonavateli úkolů zadaných z přítmí jihočeského politicko-kriminálního polosvěta. Celý systém administrace ROP Jihozápad včetně vedoucích (Rada regionu soudržnosti) či kontrolních (monitorovací výbor) orgánů je nastaven tak složitě, že v podstatě nikdo nemá zodpovědnost za nic. A i ten malý díl zodpovědnosti byl svěřen lidem z uzavřeného okruhu. Ti, kdo systém či konkrétní dotace zpochybnili, byli odstranění a nahrazeni loajálními.
K dokonání všeho byl pečlivě „předpřipraven“ systém žádání o dotace. Projekty podávané společností G-Project byly úspěšnější, protože byly podle všech indicií neoficiálně upřednostňované – a firma si za vysokou úspěšnost mohla odkrojit ze získaných dotací vysoké provize.
Peníze protékající ROP Jihozápad byly důvodem, proč jihočeská ODS po prohraných volbách v roce 2008 tolik usilovala o podíl na moci, proto byla ochotna k různým ústupkům, jen aby právě oblast dotací EU dostal na starost vicehejtman Martin Kuba, který zcela nepřekvapivě překopal celý krajský odbor evropských záležitostí a obsadil ho svými lidmi. Že je Martin Kuba pravou rukou kmotra Pavla Dlouhého, není dávno nic tajného. Že je ROP Jihozápad Dlouhého vysněným a od počátku pečlivě obhospodařovaným a hlídaným zlatým oslíkem, je čím dál zřejmější.
Zodpovědnost hejtmana Jiřího Zimoly za marasmus ROP Jihozápad je rovněž nemalá. Když se před pěti lety ujal funkce, vklouznul do nastaveného systému zcela hladce (viz např. kauza jeho tajemníka Podholy). Neučinil vůbec nic, aby se pokusil cokoliv změnit; ba spíše neprůhlednosti systému využil, ale zároveň se snažil vyhnout jakékoliv přímé zodpovědnosti. Ostatně to za jeho vedení musel Jihočeský kraj zaplatit tzv. „korekci“150 milionů korun za chyby v ROP Jihozápad.
Není vůbec žádným překvapením, že valná část peněz z ROP Jihozápad plynula na rozvoj několika protežovaných oblastí, kde už se další pěšáci postarali, aby peníze daňových poplatníků našly své soukromé neoficiální adresáty prostřednictvím „bohulibých“ projektů. Není náhodou, že to byla Hluboká nad Vltavou a firmy z okruhu Pavla Dlouhého, ale výjimečně mnoho peněz bylo nasměrováno i na Novobystřicko, domovský region hejtmana Zimoly.
Přestože z ROP Jihozápad byly podpořeny i důležité infrastrukturní projekty, obava, že nemalá část peněz byla vyplýtvána, či pod zástěrkami různých „zajímavých“ projektů chytře vyvedena k velmi konkrétním adresátům, je takřka stoprocentní. Nejabsurdnějším úkazem celého ROP byl asi hlubocký projekt „Golfem proti drogám“, při němž si několik desítek dětí párkrát zahrálo golf a stálo to „jen“ pět (!) milionů korun z veřejných peněz. Že šlo o peníze „evropské“, nemůže plýtvání omluvit. Na ROP Jihozápad se podíleli i čeští daňoví poplatníci.
Loni touto dobou Jihočeši 2012 upozorňovali, že nejlepší by bylo ROP Jihozápad zrušit a v následujícím rozpočtovém období ho vůbec neobnovovat. Současný vývoj událostí nám jen a jen dává za pravdu.
A pokud by snad měl nějaký podobný regionální operační program existovat, neměla by být zodpovědnost za něj vyvedena někam mimo do samostatného úřadu jako nyní, ale měl by ho administrovat přímo krajský úřad a dotace by mělo schvalovat krajské zastupitelstvo. Čili volení zástupci občanů se zcela jasnou politickou zodpovědností, a ne za podezřelých okolností jmenovaní úředníci a představitelé úřadu a orgánů Regionální rady.