Noví lidé ve starých kabátech?
Do letošního roku jsem nebyl členem žádné politické strany. Přesto jsem již několikrát ve svém životě stál před rozhodnutím vstoupit aktivně do politiky a nebýt jen pasivním divákem, který jen nadává a rozčiluje se. Z různých důvodů jsem tuto myšlenku v minulosti opouštěl. V posledních letech mně však začalo docházet, že král Miroslav z Pyšné princezny opravdu nepřijede a že hora Blaník je ve Středočeském kraji, kde budou mít tamní rytíři práce dost. Situaci v Jihočeském kraji můžeme změnit jen sami a demokracie nám k tomu dává skvělý mechanizmus – volby.
Lidé a myšlenky Jihočechů 2012 se staly pro mě výzvou, ale i šancí, jak nestát stranou, ale spolupracovat na změnách v našem kraji. Seznámil jsem se s lidmi, kteří mě přesvědčili věcností a přímostí. Poznal jsem starosty, kteří se chtějí starat o své obce a nechtějí jen někde zákulisně lobovat nebo poníženě žebrat. Stal jsem se tedy „novým a nepošpiněným" příznivcem hnutí, které chce tyto naděje naplnit.
Slýchávám, že hnutí Jihočeši 2012 je stranou nových lidí ve starých kabátech, přestože je jich početně výrazná menšina. A také přestože na naší kandidátce najdeme řadu lidí, kteří v aktivní politice dosud nebyli a které až aktuální vládnutí ČSSD a ODS na kraji přesvědčilo do politiky vstoupit. Nedávno jsem četl povzdech Jana Zahradníka, jak ODS „udělala" některé politiky a ti jí posléze opustili. Problém je však zcela opačný. Starý kabát může být nositelem staré kvality a prověřených hodnot. Lidé, kteří v našem kraji ODS zakládali, ji právě proto opouštějí. Konzervativní hodnoty byly nahrazeny klientelismem a kmotrovstvím. Otázka na Jana Zahradníka tedy zní: „Proč Vy ještě v ODS zůstáváte?"
Starý kabát mezi Jihočechy 2012 je pro mě zárukou praktických zkušeností s každodenní politikou, poctivosti a kontinuity hodnot, které vyznávám. Je pro mě výzvou, že i po letech má cenu se za některé věci postavit a bojovat. Tedy až přijdu domů, vyndám a opráším kabát po dědečkovi, který vždy vyznával spravedlnost a poctivost.