Jihočeši 2012 postavili 16 kandidátek
Politické hnutí Jihočeši 2012 se zúčastní komunálních voleb v 16 městech a obcích Jihočeského kraje.
„Je to přirozený krok ve vývoji našeho hnutí. Naše hnutí vzniklo především z úspěšných a důvěryhodných lokálních politiků, kteří mají dlouhodobou podporu a důvěru občanů ve svých městech a obcích. V posledních komunálních volbách v roce 2010 kandidovali naši nynější členové většinou samostatně na nezávislých kandidátkách, v roce 2012 se nám je však podařilo sjednotit v sestavu, která se osvědčila v krajských volbách, kdy Jihočeši 2012 získali 14,57% hlasů a 9 mandátů v krajském zastupitelstvu. Do letošních komunálních voleb tak všichni vstupujeme jednotně pod značkou Jihočechů 2012,“ uvedl předseda hnutí a dlouholetý starosta Kovářova Pavel Hroch.
Na webových stránkách www.jihocesi2012.cz jsou pod záložkou Komunální volby 2014 informace o všech místech, kde Jihočeši 2012 kandidují. Stačí si vybrat město nebo obec ze seznamu a zájemci se zobrazí veškeré potřebné informace – kandidátka, volební program pro dané město nebo obec a také všechny místně související články. Případně bude zájemce rovnou přesměrován na samostatnou webovou či Facebookovou prezentaci.
Z velkých jihočeských měst postavili Jihočeši 2012 vlastní kandidátky v Českých Budějovicích, Písku a Strakonicích, dále ve Vimperku, Milevsku, Blatné, Kaplici, ve volebním obvodu Lišov – venkov, v Boršově nad Vltavou, Všemyslicích, Albrechticích nad Vltavou, Mirovicích, Smetanově Lhotě, Strunkovicích nad Blanicí, Smržově a v Sedlečku u Soběslavě.
V čele českobudějovické kandidátky, která vznikla ve spolupráci s hnutím PRO Sport a zdraví, stojí bývalý poslanec, krajský zastupitel a ekonomický analytik Michal Doktor. Na dalších místech občané najdou například primáře dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladimíra Smrčku, podnikatele a prezidenta Budweiser Boxing Clubu Miroslava Leštinu, lékaře jihočeské záchranné služby Lumíra Mračka nebo legendu českobudějovického hokeje Luboše Roba.
V čele strakonické kandidátky je dlouholetý starosta Pavel Vondrys a na druhém místě místostarosta Pavel Pavel, písecké Jihočechy 2012 vede do voleb ředitelka základní školy Eva Vanžurová s podporou zkušeného Luboše Průši, který starostoval Písku v letech 1998-2006. Na prvním místě vimperské kandidátky je dlouholetý komunální politik a bývalý starosta Pavel Dvořák.
„Kromě zkušených a osvědčených politiků najdou občané na našich kandidátkách i řadu nových lidí včetně nezávislých kandidátů, kteří jsou zárukou nových nápadů a řešení a kteří vyznávají stejné hodnoty jako Jihočeši 2012: slušnost, poctivost a otevřenost,“ dodal předseda hnutí Pavel Hroch.
Jihočechy 2012 lze nalézt i na dalších kandidátkách – v druhém největším jihočeském městě na kandidátce partnerského hnutí Tábor 2020 nebo jako součást sdružení nezávislých kandidátů, která jsou obvyklá v menších obcích, kde se tolik nepřihlíží ke stranické příslušnosti, ale ke konkrétním osobnostem. (To je například případ předsedy Jihočechů 2012 Pavla Hrocha, který je starostou Vesnice roku 2004 Kovářova, nebo člena rady hnutí Filipa Mencla, starosty Novosedel nad Nežárkou).
Hnutí Jihočeši 2012 vzniklo v roce 2012 a v tomtéž roce se výrazně prosadilo v krajských volbách se 14,57% hlasů a 9 mandáty. Zaujalo však místo v opozici, protože vítěz krajských voleb, ČSSD pod vedením hejtmana Jiřího Zimoly, porušila politické tabu a před demokratickými partnery dala přednost komunistům. Jihočeští sociální demokraté tak nejenom komunisty legitimizovali, ale navíc i dokázali, že jsou ochotni spojit se s kýmkoliv, což je model, který mohou zopakovat i po nadcházejících komunálních volbách.
Oproti předchozí neprůhledné krajské vládě velké koalice ČSSD-ODS v letech 2008-2012, kryté formálně opoziční KSČM, vnesli Jihočeši 2012 v tomto volebním období do opozice v krajském zastupitelstvu novou kvalitu a zejména potřebný kritický hlas.
Jihočechům 2012 se například vytrvalým tlakem podařilo poodkrýt podezřelou smlouvu mezi Jihočeským krajem a ČEZ nebo zpochybnit projekty „optimalizace středních škol“ či krajského školního hospodářství, které likviduje zavedené vzdělávací instituce za účelem vzniku molochu nikoli nepodobnému „krajskému JZD“.