Kraj může Temelín využít lépe

6. 4. 2012

Hnutí Jihočeši 2012 podporuje rozšíření Jaderné elektrárny Temelín, protože si velmi dobře uvědomují její strategický význam pro celou Českou republiku. Je to však pro region určitá zátěž, která vyžaduje kompenzace. Ty bohužel současné vedení kraje nedokázalo vyjednat. Jednoduše řečeno směnilo souhlas Jihočeského kraje s rozšířením elektrárny „velmi lacino".

Podle Jihočechů 2012 by měl být souhlas Jihočeského kraje s rozšířením Jaderné eletrárny Temelín podmíněn takto:

1) Zastavení příprav pro vybudování úložiště jaderného paliva na území našeho kraje, který již nese zátěž v podobě elektrárny. Je třeba takovou zátěž rozložit na větší území a ne ji koncentrovat na jednom místě.

2) Transparentní rozdělování prostředků na podporu rozšíření elektrárny a vyvedení VVN Mírovka-Kočín. Pokud ČEZ a ČEPS rozdělují na základě smlouvy s Jihočeským krajem nebo z jiného důvodu příjemcům na území kraje prostředky na propagaci a podporu svého záměru je třeba, aby se tyto prostředky rozdělovaly transparentně a veřejně se souhlasem zastupitelstva kraje nejlépe na základě grantového programu s předem známými pravidly a ne jako dosud tajně neznámým subjektům. To zakládá podezření, že z rozšíření Temelína nemají prospěch občané kraje, ale jen vybraní politici.

3) Dokončení dálnice D3 a rychlostních komunikací R3 a R4. Vláda ČR musí před vydáním povolení ke stavbě dalších dvou bloků veřejně oznámit a schválit reálný a realizovatelný model, na základě kterého bude v dohledné době (max. do 15 let) možno dokončit výstavbu těchto pro Jihočeský kraj životně důležitých komunikací.

4) Výstavba nových bloků by neměla být subvencována ani částečně z veřejných zdrojů a neměla by přinést zdražení elektrické energie pro Jihočechy ani pro občany ČR.

Navíc se na rozdíl od vládní strategie domníváme, že je nutné nejméně stejnou pozornost jako budování jaderné energetiky věnovat úsporám, obnovitelným zdrojům energie, zateplování apod. Nejlacinější je ta energie, kterou nespotřebujeme. Proto také chceme vytvořit krajský pobídkový systém k zateplování veřejných budov, domů a k efektivnímu využívání obnovitelných zdrojů energie, které nepovede ke zdražování cen jako dosud.

Také si myslíme, že jižní Čechy by měly mít na svém území technologické či výzkumné centrum v oblasti úspor energie a využití obnovitelných zdrojů, které by napomáhalo především podnikům a podnikatelům vyvíjet a aplikovat moderní úsporná řešení.

Obrázky
JUDr. Luboš Průša

JUDr. Luboš Průša

advokát
58 let, Písek

Související články:

Obrázek k článku Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

Silácké řeči o Temelínu dálnici neurychlí

5. 10. 2012

Představitelé ODS a ČSSD se nyní ohánějí tím, že za rozšíření Temelína chtějí dálnici D3. Přitom to byly tyto dvě strany, které už v roce 2009 narychlo uzavřenou a podezřelou dohodou s ČEZ s rozšířením elektrárny za Jihočeský kraj souhlasily – a znemožnily tak za souhlas požadovat třeba právě tuto dálnici. Nynější silácká prohlášení představitelů obou stran jsou jen předvolebním mlácením prázdné slámy.

Obrázek k článku Pochybnosti kolem Temelína

Pochybnosti kolem Temelína

20. 6. 2012

Máme však pochyby ohledně postupu současného vedení Jihočeského kraje. To totiž na počátku volebního období směnilo svůj souhlas s rozšířením elektrárny nejen za prostředky na silniční stavby a krizové řízení, ale i za příslib každoročního příspěvku ve výši 110 milionů korun, …

©2012-2024 Jihočeši 2012