Nastěhují se do Žižkovských kasáren úředníci radnice?
ČESKÉ BUDĚJOVICE Občanský i řidičský průkaz a cestovní pas na jedné adrese, značka na auto a stavební povolení na druhé. Do historické radnice na centrálním náměstí se odbory státní správy vykonávané magistrátem nevtěsnaly. A tak musí lidé pro doklady do Jeronýmovy ulice a na stavební úřad do Kněžské. Obě místa jsou vhodná pro ty, kteří mají zdravé nohy. Z autobusové zastávky je to kus cesty pěšky, auto u nich nezaparkují.
A nejde jen o místní, v některých oblastech mají úředníci magistrátu na starosti i okolní obce a obsluhují až 140 tisíc lidí. Nyní přišli budějovičtí radní s novou variantou. Odbory z Jeronýmovy i Kněžské chtějí přestěhovat do areálu opuštěných kasáren v Žižkově ulici v sousedství autobusového nádraží. Spolu s nimi by se na toto atraktivní místo měla přestěhovat i městská policie.
„Přesun by se mohl uskutečnit v horizontu pěti let,“ uvedla předsedkyně finančního výboru města Petra Šebestíková z TOP 09.
Teď chtějí radní vybrat firmu, která připraví projekt pro přestavbu chátrající budovy na administrativní sídlo. Do proměny kasáren, která si vyžádá okolo 250 až 300 milionů korun, se chce město pustit s dotacemi. Na samotný projekt, který má dát radním jasnější představu, musí připravit v městské kase zhruba 20 milionů korun.
„Schválili jsme záměr na podání tohoto projektu. Tím oznamujeme, že budeme vypisovat toto výběrové řízení. I to však musí nejdřív schválit rada města. Předpokládám, že to už bude nová rada,“ upřesnil náměstek primátora Miroslav Joch z ČSSD.
Předností společného sídla úředníků by bylo i dopravní spojení. „Lidé se sem dostanou snadno vlakem, linkovými i městskými autobusy, navíc jsou tu dobré možnosti parkování,“ popsala náměstkyně primátora Ivana Popelová z hnutí Občané pro Budějovice.
Ačkoli na parkování přímo v kasárnách se musí radní nejdřív domluvit s celníky, kteří tam teď mají přes 60 míst, mohou návštěvníci budoucího městského úřadu pohodlně parkovat v nákupním centru. Většina přespolních je stejně zvyklá spojit vyřizování na úřadech v krajském městě s nákupy.
Současná vládnoucí koalice na budějovické radnici, tedy představitelé hnutí Občané pro Budějovice, TOP 09 a ČSSD, se shoduje i na tom, jak město s uvolněnými budovami v Jeronýmově a Kněžské naloží. Pokud se nové administrativní sídlo u nádraží podaří s dotacemi postavit, nabídne je k prodeji.
„Další varianta je vrátit do nich byty. Ale je třeba zjistit, kolik by to stálo,“ zmínil Joch.
A jak vidí připravovanou investici oslovení zástupci dalších stran, které jdou v Budějovicích do voleb? Se záměrem vedení radnice se nejvíc shoduje hnutí Jihočeši 2012. V Žižkových kasárnách chce udělat nové administrativní centrum města a přilákat tam i státní úřady. Uvolněné budovy v Jeronýmově a Kněžské pak prodat. Podobně přemýšlí i politici ODS, ti by však nejdřív o využití kasáren diskutovali s veřejností.
Usnadnit lidem život sestěhováním různých městských přepážkových odborů na jednu snadno přístupnou adresu u nádraží podporují i KDU-ČSL, hnutí Doma v Budějcích a KSČM. Politici z těchto stran by však na rozdíl od současné koalice, Jihočechů a ODS uvolněné budovy v centru neprodali.
„Nejdřív bychom přes renomovanou realitní kancelář zjistili, jaký je o ně na trhu zájem a jaký profit by město mohlo mít z toho, kdyby je pronajalo třeba bance, nebo nějaké státní instituci,“ řekl Rudolf Vodička z kandidátky KDU-ČSL a bývalý náměstek primátora.
Lídr hnutí ANO 2011 Jiří Svoboda považuje rekonstrukci Žižkových kasáren za megalomanskou. „Navrhoval bych zpracovat ekonomické posouzení efektivity této investice v horizontu 10 až 15 let ve srovnání s náklady na provozování současných objektů v Jeronýmově a Kněžské,“ poznamenal.
A exprimátor Miroslav Beneš, který stojí v čele strany Toryové, pouze podotkl, že je to v tuto chvíli pro něho nové téma a potřebuje víc podkladů.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Čechy
Ludmila Mlsnová