Jihočeši 2012 schválili kandidátku a volební program
Řada známých jihočeských osobností se objevuje na kandidátce politického hnutí Jihočeši 2012 pro podzimní volby do krajského zastupitelstva. Pořadí kandidátů a volební program schválili delegáti konference, která se konala 19. května v Černici na Českokrumlovsku.
„Na naší kandidátce najdete mnoho současných i bývalých starostů měst, městysů a obcí, které leží na celém území Jihočeského kraje. Spolu s nimi nás budou reprezentovat i další osobnosti veřejného života,“ uvedl Pavel Hroch, předseda hnutí Jihočeši 2012 a zároveň i leader pro letošní krajské volby.
Pavel Hroch (53) stojí v čele hnutí Jihočeši 2012 od jeho založení před čtyřmi lety. Po minulých volbách se stal členem krajské samosprávy a působí v jejím kontrolním výboru. Od roku 2002 je starostou Kovářova na Písecku, který pod jeho vedením zvítězil v soutěži Vesnice roku ČR a získal i evropské ocenění za rozvoj venkova.
Číslem 2 na kandidátce Jihočechů 2012 je vysokoškolský pedagog Martin Maršík, někdejší náměstek českobudějovického primátora a nyní zastupitel v největším jihočeském městě. Následují starostka Písku Eva Vanžurová, starosta Sezimova Ústí Martin Doležal a místostarostka Trhových Svinů Věra Korčaková.
Šestou pozici krajské kandidátky Jihočechů obsadil Pavel Vondrys, dlouholetý bývalý starosta Strakonic. Sedmička připadla Michalu Doktorovi, který do roku 2013 působil jako poslanec Parlamentu ČR. Číslo 8 náleží Robinu Schinkovi, někdejšímu náměstkovi hejtmana. Devítku má Pavel Dvořák, bývalý vimperský starosta.
Na dalších příčkách kandidátky Jihočechů 2012 najdeme například starostu Prachatic Martina Malého, cestovatele Pavla Pavla, starostu Tábora a kandidáta na senátora za Táborsko Jiřího Fišera či bývalého píseckého starostu Luboše Průšu.
Volební program Jihočechů 2012 se věnuje všem důležitým tématům, které se dotýkají života obyvatel Jihočeského kraje: hospodaření, dopravě, školství, cestovnímu ruchu, životnímu prostředí, sociálním službám, otázkám venkova, problematice Šumavy i sportu.
„Naším cílem je zlepšit a zprůhlednit zadávání veřejných zakázek ze strany Jihočeského kraje a jím řízených organizací,“ uvedl například Michal Doktor, člen Rady Jihočechů 2012.
Předseda hnutí Pavel Hroch považuje za jednu z priorit výstavbu obchvatů měst a obcí, kterými procházejí rušné krajské silnice. „Je rovněž nutné zahájit přípravu veřejné soutěže na dopravní obslužnost v kraji,“ připomněl Pavel Hroch.
Jihočeši 2012 považují za nezbytné, aby se do oblasti školství a vzdělávání výrazněji než dosud zapojili podnikatelé, firmy i hospodářské komory. „Jenom tak budou moci školy pružně reagovat na požadavky trhu práce,“ uvedl Pavel Dvořák, další člen Rady hnutí Jihočeši 2012.
„Za jednu z priorit Jihočeského kraje považujeme vyčištění a revitalizaci Orlické přehradní nádrže. Kraj také musí rozpracovat a dořešit systém nakládání s komunálními odpady,“ zdůraznil Martin Doležal, který v radě hnutí zastupuje Táborsko. „Jsme pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nesouhlasíme však s vybudováním skladu vyhořelého jaderného paliva na území jižních Čech,“ řekl Martin Doležal.
Tématu sociálních služeb se věnovala Věra Korčaková. „Kraj by měl v této oblasti přispět k prosazení větší podpory státu. Na samotných obcích by neměla ležet taková finanční tíha jako dosud,“ upřesnila Věra Korčaková.
Předseda hnutí Pavel Hroch zdůraznil, že venkov, který patří k fenoménům jižních Čech, je třeba rozvíjet plošně, tedy rovnoměrně ve všech regionech kraje. „V rámci krajského rozpočtu prosadíme zavedení nového dotačního titulu na obnovu místních komunikací. Také finanční podpora kraje na výstavbu a obnovu kanalizace a vodovodů v malých obcích musí být vyšší než dosud,“ dodal Pavel Hroch.
(rm)