Pavel Hroch: Vstup do koalice byl správný krok

2. 12. 2016

Bezmála měsíc působí ve funkci uvolněného člena Rady Jihočeské kraje Pavel Hroch, předseda hnutí Jihočeši 2012 a volební lídr v nedávných krajských volbách. Společně s dalšími třemi krajskými zastupiteli za JIH 12 má za sebou náročná povolební vyjednávání, ale i první zkušenosti z působení v nové funkci.

 

Jihočeši 2012 v těchto krajských volbách splnili svůj cíl a jako člen vládnoucí koalice se mohou přímo podílet na rozvoji Jihočeského kraje, i když získali necelých šest procent hlasů. S odstupem času – byl to správný krok vstoupit do koalice?

 

"Pro naše hnutí je to určitý posun v politice. Někdo může namítnout, že se bratříčkujeme se sociálními demokraty, které jsme před volbami poměrně silně kritizovali. Myslím ale, že právě touto cestou získáme nejlepší informace o tom, jestli skutečně dochází k rozvoji kraje, jak říká jedna strana, nebo – jak tvrdíme my – že kraj jede na čtvrt plynu, že zcela nevyužívá své možnosti a že je třeba přidat. Takže shrnuto: Ano, jsem spokojený a jako předseda hnutí říkám, že vstup do koalice byl správný krok."

 

Ve hře však bylo i více variant…

 

"Pro Jihočechy jako středopravé hnutí by myšlenka středopravé koalice byla asi tím nejlepším řešením. Ale vzhledem k tomu, že se ostatní strany během jednání různě blokovaly, mnoho variant padlo a nakonec vlastně ani neexistovalo jiné řešení, než koalice ČSSD, ANO a JIH 12. Prostě berme jako fakt, že jsme v krajské koalici a díky tomu můžeme naplňovat náš program a intenzivně se podílet na rozvoji Jihočeského kraje."

 

Půjde to? S pouhým jedním hlasem v jedenáctičlenné krajské radě?

 

"Půjde. Jsme určitým jazýčkem na vahách. Když se dva budou prát, musí se Jihočech přiklonit k jedné či druhé straně. V opačném případě vzniká patová situace. A je tu i další věc: Víme, že sociální demokracie má tichou podporu KSČM, jejíž zástupci prohlásili, že program sociální demokracie je jim blízký. Ale to ČSSD nestačí, kdyby chtěla jít proti koaličním partnerům. V tom případě by pak ANO hledalo podporu i u opozice. To je na krajské úrovni novinka. Koaliční smlouva přitom tuto možnost zmiňuje, aniž by to byl důvod k jejímu rozvázání či vypovězení."

 

Existuje na politické scéně v jižních Čechách někdo, s nímž by Jihočeši 2012 v žádném případě do koalice nikdy nešli?

 

"Na to je jednoduchá odpověď: s komunisty bychom určitě nikdy neuzavřeli jakoukoliv koalici. Kdyby o tom někdo uvažoval, tak za sebe říkám, že od Jihočechů odcházím."

 

Jak jste spokojený s tím, že se za JIH 12 do krajského zastupitelstva dostali právě starosta Tábora Jiří Fišer, starosta Sezimova Ústí Martin Doležal a bývalý strakonický místostarosta Pavel Pavel?

 

"Jsou to vesměs pragmatici, kteří (až na Michala Doležala) mají zkušenosti i s regionální politikou. Nejdéle na krajské úrovni působí Pavel Pavel, který v letech 2004 – 2008 dokonce zastával pozici krajského radního. Takže spokojený jsem. Věřím, že Jihočechům budeme dělat dobré jméno. Co se týče celkového složení zastupitelstva, dostala se do něj téměř polovina nových lidí. Přibyla i spousta mladých. Je tedy vidět, že ani jim není rozvoj Jihočeského kraje lhostejný. A to je dobře."

 

Jenom u čtveřice zastupitelů za JIH 12 však nezůstane. Na krajské úrovni bude působit spousta jiných reprezentantů hnutí, kteří se budou podílet na práci v dalších orgánech Jihočeského kraje. Jejich přesné složení určí až prosincové zastupitelstvo, nicméně je už známo, kolik zástupců v nich budou mít právě Jihočeši 2012?

 

"Oproti minulému volebnímu období je to velký rozdíl. Tehdy jsme čekali, až nám koalice něco dovolí, až nás někam přizvou. Nyní jako koaliční partner budeme mít zastoupení téměř ve všech volených orgánech, tedy v komisích, výborech a dozorčích radách jednotlivých příspěvkových organizací. Takže se jedná o dalších asi 24 lidí."

 

Jako uvolněný krajský radní máte na starosti oblast životního prostředí, zemědělství, lesnictví, rybářství a myslivost. Dále je to problematika jihočeského venkova, agenda místních akčních skupin či podpora hospodářsky slabých oblastí. Připadla vám i oblast kultury, kulturního dědictví a památkové péče včetně řízení krajem zřizovaných organizací v daných rezortech a přeshraniční spolupráce v nich. To je spousta práce. Do toho zůstáváte starostou Kovářova. Dají se vůbec tyto dvě časově náročné funkce skloubit?

 

 "Samozřejmě si uvědomuji, že sedět na dvou židlích současně není jednoduché. Na druhé straně: za 14 let, kdy starostuji v Kovářově, se nám podařilo vybudovat velice schopný tým spolupracovníků, kteří zastanou spoustu věcí. Samotný starosta pochopitelně musí být občanům dostupný 24 hodin, ale nemusí sedět přímo na úřadu. Pro začátek tedy zkusím obě funkce skloubit. Jestliže však poznám, že to není možné a že bych zanedbával obec, dám starostenské místo k dispozici. Nechtěl bych ale z Kovářova odejít od započaté práce. To se pak může rozpadnou celý tým, obci utečou projekty i peníze. A co bude za dva roky po komunálních volbách, rozhodnou občané."

 

(rm)

Pavel Hroch

Pavel Hroch

náměstek hejtmana
62 let, Kovářov
©2012-2024 Jihočeši 2012