Politické zemětřesení posílilo malé strany
Byl to měsíc, který otřásl politickou scénou v jižních Čechách. Na začátku dubna ještě fungovala koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Jiří Zimola dnes už není hejtmanem, z vládnoucí koalice odešlo ANO a především sociální demokracie už nemá rozhodující slovo v "přestavěné" Radě Jihočeského kraje. V jedenáctičlenném orgánu, jenž vede hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD), totiž zástupci "malých" stran a hnutí usedli hned do sedmi křesel (3 zástupci PRO JIŽNÍ ČECHY, po 2 postech pro KDU – ČSL a Jihočechy 2012). Na jejich reprezentanty tedy bude podstatně více vídět. A ještě jedna z mnoha novinek: V nové krajské Radě začíná vedle Pavla Hrocha jako neuvolněný pracovat i Pavel Pavel, další zástupce JIH 12.
A jak se na rozuzlení politické situace v jižních Čechách dívají ti, kteří za hnutí Jihočeši 2012 vloni na podzim kandidovali v krajských volbách?
Pavel Dvořák, člen Rady hnutí JIH 12, Vimperk:
"Současné řešení vidím jako pragmatické i logicky blokující nečitelnost. Jsme silnější, hodně se toho projasnilo v personáliích, osobních i strategických vazbách. Mám dobrý pocit."
Martin Maršík, člen Rady hnutí JIH 12, České Budějovice:
"Situaci sleduji ze zahraničí, kde jsem na dlouhodobějším pracovním pobytu. Informace jsem tedy měl pouze z médií. Konečný výsledek koaličního jednání mne velmi překvapil a upřímně řečeno, takový obrat jsem vůbec nečekal… Dostali jsme se do situace, která je dle mého názoru dvousečná. Výrazně jsme posílili. V Radě Jihočeského kraje máme o 100 % vyšší zastoupení – komu se to podaří . Zároveň ale stačí jeden nepřítomný nebo rebelující zastupitel a koalice se bude muset spoléhat na jiné.... Těžko se bude "vládnout". "
Jana Zoufalá, členka Rady hnutí JIH 12, Mojné:
"Vzhledem k pozici ANO a ODS snad ani jiné řešení neexistovalo. Na druhé straně se prokázalo, že naše hnutí je potřebné. Lidé, kteří za mnou přicházejí a chtějí se o této situaci bavit, se mi často svěřují, že neví, co si o tom všem mají myslet. Podle nich by sociální demokracie ve vedení kraje být neměla. Ale zároveň chápou, že to jinak vyřešit nešlo."
Pavel Vondrys, člen Rady hnutí JIH 12, Strakonice:
"Jihočeši 2012 šli již na podzim v roce 2012 do krajských voleb s heslem Zbavme Jihočeský kraj vlády kmotrů. Každé jiné řešení nedávné krize než to, které bylo přijato, by však Jihočeský kraj do rukou kmotrů opět vracelo. Přesto je třeba vidět situaci realisticky. Nadpoloviční většina 28 : 27 není úplně jednoduchá situace. Navíc si s sebou nově vzniklá koalice nese i určitý podíl zátěže problémů, které jejímu vzniku předcházely. Vyřešeny byly pouze částečně a naši kolegové ve vedení kraje by se měli důrazně zasadit o jejich urychlené řešení, např. o razantní snížení odměn členů představenstev nemocnic, které zastupují Jihočeský kraj. Řešení dalších problémů má v rukou i již bývalý hejtman Jiří Zimola. Problém s výstavbou jeho chalupy u Lipna a okolnosti, které jej provázely, totiž stále nepovažuji za vyřešené. Ani to není věc zcela normální.
Na druhé straně nově vzniklá situace zcela jistě přispěla k vyváženější koaliční smlouvě i k celkově vyváženějším vztahům v nově vytvořené koalici. Všechny subjekty, které koalici sestavily, v ní hrají důstojnou roli. Samozřejmě s tím je spojena také odpovědnost za stabilitu koalice i řešení všech problémů kompetenčně svěřených orgánům kraje."