Náměstek hejtmanky Hroch inicioval vysázení Aleje přátelství mezi Jihočeským a Jihomoravským krajem
Padesát stromků Jeřábu oskeruše z regionu Bílých Karpat. Tak vypadá nově vysázená Alej přátelství mezi Jihočeským a Jihomoravským krajem v obci Chrást na Písecku. Uvedl to náměstek hejtmanky Pavel Hroch, který byl iniciátorem této akce.
Té se kromě něj zúčastnili náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák, zastupitel Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček, ředitel Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje Petr Stehlík, vedoucí Odboru životního prostředí Jihočeského kraje Zdeněk Klimeš a starostové obcí Petrov, Novosedly nad Nežárkou, Sudoměřice u Bechyně, Chelčice a Čestice.
Jeřáb oskeruše je opadavý listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 metrů jako solitér nebo až 30 metrů v lese. V našich podmínkách se dožívá 300 až 500 let, v jižní Evropě až 600 let. V naší republice je tato dřevina vzácná a vyskytuje se v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy. Oskeruše začíná plodit ve věku 10 až 20 let. Plody – malvice, většinou dozrávají a opadávají od září do října. Množství ovoce je různé, v případě vzrostlého stromu se uvádí hodnoty od 300 do 1 200 kilogramů.
Plody je možné po uležení konzumovat bez jakékoliv další úpravy a jsou chuťově výborné. Je možné z nich dělat kompoty, marmelády či je usušit. Po umletí sušených oskeruší je možné prášek používat k ochucování jídel – má příchuť skořice. Dále se používá ke konzervování jablečného moštu či jiných ovocných šťáv. Další možností je výroba likérů či velmi kvalitní pálenky – oskerušovice. Zároveň mají i léčivé účinky – používají se při střevních potížích. V případě smísení oskerušovice s bylinkami a medem je možné léčit i nachlazení.
zdroj: https://www.kraj-jihocesky.cz/node/2769