Jihočeši 2012 vstupují do vládnoucí koalice

9. 10. 2020

Na jihu Čech v těchto dnech vzniká nová krajská koalice, v níž s velkou pravděpodobností nebudou chybět ani Jihočeši 2012. Představitelé ODS, lidovců s TOP 09, ČSSD a JIH 12 totiž podepsali memorandum, v němž deklarují vůli pracovat na vytvoření vládnoucí koalice. Při čtvrtečním jednání došlo k dohodě, že post hejtmana připadne Martinu Kubovi (ODS). V užším vedení kraje bude šest náměstků včetně Pavla Hrocha z JIH 12, který bude mít na starosti kulturu, památkovou péči, venkov, dotace, příhraniční spolupráci a místní akční skupiny. Další post v jedenáctičlenné radě bude za JIH 12 zastávat i táborský exstarosta Jiří Fišer.

"Do konce tohoto týdne bychom měli poslat návrhy priorit, které chceme do koaliční smlouvy zapracovat," říká Pavel Hroch. "V tomto ohledu se například od ODS příliš nelišíme. Troufám si říct, že z 80 procent jsou naše programové cíle úplně stejné. Věřím tedy, že se nakonec shodneme, stejně jako s jinými koaličními partnery. Programové priority bychom měli projednávat v pondělí 12. října. V úterý je v plánu další kolo jednání a ve čtvrtek 15. října by měla být podepsána koaliční dohoda."

 

Je ještě možné, že se tento koaliční model nakonec neuskuteční?

"Nemohu mluvit za ostatní, ale pokud jde o JIH 12, tak za nás to nehrozí. Může se však stát cokoliv. Mohou být různé tlaky i ze strany jiných subjektů. Zatím ale všechny strany plánované koalice vystupují jednotně. Domnívám se tedy, že ve čtvrtek koaliční dohodu nakonec podepíšeme."

 

Byla ve hře i jiná varianta koalice?

"Absolutně poslední varianta, kterou nám nabídli, byla dokonce taková, že bych se stal hejtmanem. Ale museli bychom vstoupit do koalice s Piráty, STAN a ANO. Vnímali jsme však nestabilitu těchto třiceti mandátů nikoli z naší strany, ale z pohledu ostatních politických subjektů. Mám raději pevnou půdu pod nohama než balancovat na rozviklané židli."

 

Zpátky ke vznikající koalici. Jak jste spokojený s vyjednanou pozicí pro Jihočechy?

"Naprosto spokojený. Máme dvě místa v krajské radě. Opakuje se tak situace po volbách 2016. Byť jsme podle počtu získaných hlasů byli na sedmém místě, znovu rozhodujeme o rozvoji Jihočeského kraje."

 

Z analýz volebních výsledků vyplývá, že se více hlasů pro kandidátku JIH 12 očekávalo v Českých Budějovicích…

"Je to pravda. V krajském městě jsme čekali daleko lepší výsledek. To však platí i pro okresní města, v nichž starostují naši kandidáti. Samozřejmě s výjimkou Tábora, kde byl počet získaných hlasů naopak velmi dobrý."

 

Co je potřeba udělat, aby byl výsledek za čtyři roky lepší?

"Každopádně si zpracujeme podrobnou analýzu jednotlivých okresů, měst a obcí. Musíme taky začít komunikovat s mladší generací. Ukázat jim, že Jihočeši jsou platnými hráči na regionální úrovni. Domnívám se rovněž, že naše uskupení by mělo navýšit členskou základnu."

©2012-2022 Jihočeši 2012