Šumava jede z kopce!?

13. 9. 2012

Zaplaťpánbůh, něco se s tím udělalo. To si myslí starostové a starostky, kteří konečně v rámci nového rozpočtového určení daní (RUD) dostanou více ze státního rozpočtu na jednoho občana svých měst, obcí. Je to jednoznačně dobře.                 

Ale…

Zatímco největší města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o asi 12 mld. Kč a bude jim to po dobu 4 let, byť sníženou dotací, refundováno, tak ty nejmenší mají smůlu. 57 obcí republiky, těch nejmenších, nedostane ani „krejcar“ navíc, ale ještě si mnohdy znatelně pohorší.  57 obcí přijde o celkovou částku 36 mil. Kč.

Pro Šumavu to znamená, že 10 obcí přijde o celkovou částku 16,218 milionů, což je více než 40% z celkového poníženého rozpočtového určení daní.

A teď příběh obcí, dejme tomu třeba Borových Lad, Kvildy, Stožce či Nových Hutí.

„Dáme jednoznačně peníze pro potřeby stálých obyvatel, neumíme si představit, že bychom měli na nich šetřit,“ jednohlasně říkají samosprávy.

V čem se toto snížení dotací pro obce může odrazit:

- nebudou nadále investovat do turistické infrastruktury (najíždění stop, zelené autobusy, atd.)
- nebudou mít na podíl při možnosti získání dotací celkově budou chudnout (když nebude např. najížděna bílá stopa, tak turisté nepřijedou a tudíž nebudou ubytovatelé odvádět poplatky)
- v rámci propouštění na NPŠ budou lidé bez práce, tudíž minimální daně pro obce (týká se i již zavedených minitendrů!)
- nebudou přispívat na služebnu policie v Horní Vltavici – hrozilo zrušení, ale nyní to vidíme bledě (bez policie zvýšení kriminality, nebezpečný region)
- RUD velmi ohrozilo investiční výhled obcí, neboť s penězi se počítalo, jsou rozpracovány projekty (docházelo ke změně územních plánů za účelem nových investičních záměrů, platily se projekty – teď si je můžeme strčit tak akorát do archivu)
- nebere se ohled na to, zda je obec zřizovatelem ZŠ a MŠ (např. pro Borová Lada to představuje částku 650 tisíc z obecního rozpočtu ročně!!!)

Jediným větší rozvojovým plánem je turistika.

Jsme zvědavi, až přijedou lidé z centra, bohatí i ti další, najedou kurzy škol, přijedou mocní i nemocní, na koho budou nadávat? 

Na samosprávu, na vedení obcí.

Myslíte, že si někdo vzpomene na Kalouskovy a Nečasovy reformy? Na rozhodnutí poslanců a senátorů?

Přece samospráva přece vše zařídí: aby se odvezly odpadky, byly protažené cesty, aby se svítilo, aby byly vyfrézovány lyžařské stopy (pokud možno denně), aby bylo čisto, uklizeno…

A návštěvníci?

Po celodenní turistické činnosti jim tak zbývá zajít na pivo, špiritus. Zaplavat si, vyblbnout se s dětmi? Kde?

A nedej bože, aby se někomu něco stalo. K lékaři, do nemocnice, do lékárny se podle vládních „časových“ vyhlášek dostanete „bůhvíkdy“. Když zrovna bude pršet, sněžit, bude to klouzat -  tak to neví nikdo. Obce se nevzdávají, protestují, co jiného mají dělat.

Každá společnost je tak vyspělá, jak dokáže pomoci těm, kteří to potřebují. A to obce, které postihlo vysídlení po válce, které se snaží udržet lidi v regionu, nepotřebují?

Jihočeši 2012 se ptají těch, kteří rozhodují, co s tím udělají. Náš poslanec Michal Doktor pro to nehlasoval, co ostatní z regionu? Těch 36 mil. Kč je kapka v oceánu státního rozpočtu 1,100 bil. Kč ČR (je to 1,1 milion milionů Kč).

Nemáte pocit, že Šumava a další nejmenší obce „jedou z kopce“ zájmu, toku peněz státu?

Pokud s tím rychle něco neudělá stát (např. změnou zákona ve prospěch postižených obcí), bude muset pomoci i kraj, aby šumavské obce mohly přežít.

 

Mgr. Pavel Dvořák (Jihočeši 2012), exstarosta Vimperka

Ing. Jana Hrazánková, starostka Borových Lad

Mgr. Pavel Dvořák

Mgr. Pavel Dvořák

starosta
75 let, Vimperk
Bývalý starosta Vimperka, středoškolský učitel v.v., krajský zastupitel a člen školského výboru, zastupitel města Vimperk a člen finančního výboru.
©2012-2024 Jihočeši 2012