Čtyři otázky pro Josefa Troupa

13. 3. 2017

Jaký největší problém teď ve svém městysi řešíte?

"Problém je něco, co vnímám jako neřešitelné nebo velmi těžko řešitelné. Takže z tohoto pohledu problém nemáme, ale stejně jako ve všech obcích a městech řešíme věci, které učiní život našich občanů příjemnější a hezčí. Je to spousta věcí, takový nekonečný příběh. Ale konkrétně letos chceme v tomto příběhu pokročit a tak máme připraven poslední obecní objekt na zateplení. Je to kulturní dům ve Chmelné. Dále je tu třeba revitalizace náměstí a spousta dalších věcí, které nám život přinese.

Jeden těžko řešitelný obecný problém jsem si však při psaní předchozích řádek přece jen uvědomil. Myslím, že žijeme velmi blahobytně. Jsem kluk z vesnice, ne nejmladší, takže si ten rozdíl uvědomuji. Český národ se má dobře jako nikdy v historii. Když jedu jihočeským krajem a 
dívám se pohledem starostensky kritickým, vidím, jak se naše obce a města změnila k lepšímu. Jsou krásná, pohodlná pro život… A přesto je spousta lidí, kteří vidí právě jen ty problémy.

Mám pocit, že lidé (asi ne všichni) nebudou nikdy spokojeni. Co se podaří, funguje, to se bere jako 
samozřejmost. Ostatní je problém.Tuhle zkušenost a pocit znají jistě všichni starostové. Je to problém lidský, těžko řešitelný a my se jen musíme přes to všechno snažit dělat pořád podle nejlepšího svědomí a vědomí to, co učiní život našich občanů pohodlnější a příjemnější." 

Co Vás v poslední době nejvíce zaujalo na úrovni krajské politiky? 

"Byly to dvě věci. Předseda dopravního výboru Antonín Krák (bývalý radní pro dopravu) působí v tomto volebním období jako uvolněný. Tuto informaci mám z medií, na webu kraje jsem ji nenašel, takže nevím, jestli je pravdivá. Pokud ano, moc tomu nerozumím.Buď je to náhrada za ztracený post radního, korýtko. Nebo snad kontolor a usměrňovač nového? Jenom na okraj – Antonína i nového radního Jirku Kubíka znám jako starosty a nic proti nim nemám. 

Druhá věc – doufám, že nevyzní jako sebereklama Jihočechů a podkuřování Pavlovi Hrochovi. Ale při krajském setkání starostů a zástupců kraje na mě udělal ten nejlepší dojem. Myslím, že lidé jako on, se zkušeností z komunální politiky v první linii a znalostí potřeb regionu jsou ti, kteří by měli kraj reprezentovat." 

Kdybyste chtěl někoho pozvat do svého města, na jakou akci by to bylo? 

"Každého bych rád pozval na společenskou akci "Křemežský víkend", která vznikla transformací přežitého "Křemežského veletrhu". Tato akce se koná 22. a 23. července. Jsou to dva dny, které se snažíme připravit tak, aby se lidé mohli setkávat u dobré muziky, jídla, pití a zábavy." 

Na co se v dohledné době nejvíce těšíte?

"Zejména na dvě věci. Jednak až přijde skutečné jaro a budu moct rukama pracovat venku. To je po práci starosty úžasný relax. A pak na květnový výlet do Stockholmu, kam nás pozval jeden náš syn , kterého kvůli práci naší a jeho moc nevidíme. A zároveň se těším na syna druhého, za kterým ze Stokholmu přelétneme do litevského Kaunasu. Tam je na půlroční medicínské stáži, takže ho taky moc nevidíme." 

Ing. Josef Troup

Ing. Josef Troup

starosta městyse Křemže
58 let, Křemže
©2012-2022 Jihočeši 2012