Kdo má největší šance v boji o Pražský hrad?

7. 1. 2018

Necelý týden zbývá do zahájení prvního kola prezidentských voleb v České republice. O přízeň voličů usiluje devět kandidátů na post hlavy státu. Jsou to Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek, Miloš Zeman, Marek Hilšer a Jiří Drahoš. Kdo z nich postoupí do II. kola? Na to jsme se zeptali několika osobností, které jsou spojeny s hnutím Jihočeši 2012.

 

Martin Doležal, starosta Sezimova Ústí:

"Výsledky 1. kola budou podle mne bohužel připomínat nedávné výsledky voleb do poslanecké sněmovny. Jeden silný a s odstupem skupina slabších.

V 1. kole získá nejvíce hlasů M. Zeman, mohutně podporovaný ANO, SPD a částí ČSSD, krytý KSČM. O dalším postupujícím se lze jen domýšlet. Bude to podle aktuálních průzkumů nejspíše jeden ze skupiny J. Drahoš, M. Horáček a M. Topolánek. Pro 2. kolo by podle mého byl nejlepší postup J. Drahoše, který má, jako jediný, nejméně kontroverzní kandidát, šanci proti M. Zemanovi uspět.

Ač nepokládám J. Drahoše za bezchybného kandidáta, pro „odbožštění“ a zcivilnění úřadu prezidenta ČR se mi jeví jako nejpřijatelnější."

 

František Uhlíř, starosta obce Dunajovice:

"Podle mého mínění postoupí M. Zeman, protože náš národ nás opět ve volbách prodá, tentokrát do Ruska a Číny. Nejprve prodal kraje za třicetikorunový poplatek u lékaře, poté dal celou republiku do rukou A. Babiše za koblihu v hodnotě asi 8 korun.

Chtěl bych věřit, že postoupí J. Drahoš nebo M. Horáček, ale těmto lidem náš národ nevěří, nerozumí jim, neboť jsou vzdělaní, mají zkušenosti ze světa i z domova."

 

Pavel Pavel, systémový specialista, radní Jihočeského kraje, Strakonice:

"Do 2. kola postoupí Drahoš a Zeman. Zkuste si tipnout, komu dám hlas." 

 

Radek Sosna, učitel, Strakonice:

"Podle mého názoru do druhého kola prezidentských voleb 2018 postoupí kandidáti Zeman a Drahoš. Sice ani jeden z nich můj hlas nedostane, ale volit půjdu i o čtrnáct dnů později. A tam budu hlasovat pro změnu. Výsledek ve druhém kole pak bude záležet i na doporučení nepostupujících kandidátů a tím na "nasměrování" hlasů jejich voličů."

 

Jiří Fišer, starosta Tábora:

"Z prvního do druhého kola postoupí Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Mně osobně sice nejlépe vychází pánové Horáček a Hilšer, ale budu volit J. Drahoše. Není čas na hrdinství."

 

Tomáš Franců, projektant, Písek: 

"Do druhého kola postoupí Miloš Zeman, protože 5 let za státní peníze vede svou populistickou kampaň. Postoupí taky Jiří Drahoš, protože má doposud nejlepší prognózy v různých průzkumech. Volit budu profesora Drahoše. Je můj favorit od začátku, znám jej již dlouho. Je pravým opakem Zemana a soudím, že prezident v našem ústavním systému nemusí být politik."

 

Luboš Průša, advokát, Písek:

"Do 2. kola podle mého názoru postoupí pánové Zeman a Drahoš. V prvním i ve druhém  kole budu volit jiného kandidáta, než Miloše Zemana." 

 

Pavel Kašpárek, starosta obce Úsilné:

"Do druhého kola postoupí Zeman a Drahoš. Zeman určitě a Drahoš snad, pokud se dokážeme spojit k volbě rozumem, nikoli srdcem. Já budu teď volit z pragmatických důvodů Jiřího Drahoše, ač bych raději viděl na tomto postu Pavla Fischera."

 

Pavel Vondrys, systémový specialista, Strakonice:

"Od některých lidí jsem slyšel, že nepůjdou k volbám, že není z čeho (koho) vybírat. Myslím, že je to jen výmluva, protože z kandidátů, kteří se nabízí, je určitě možné si vybrat. Stačí nebýt pasivní, ale více se zajímat, jaké kvality každý z nich má. První kolo zřejmě vítěze nepřinese. Pro druhé kolo bych si přál, aby do něj postoupili dva kandidáti, u kterých nebude tak velký rozdíl v tom, který zvítězí. Důležité bude, aby prezident, který z této volby vzejde, ctil zákony této země (počínaje ústavou), respektoval demokratická pravidla a zvyklosti a dával tak sám osobní příklad všem občanům naší země. A také aby nelhal tak, jako lže současný pan prezident. Věřím, že volba, která je před námi, přinese tolik potřebnou změnu, aby tuto pozici zastával člověk, který bude důstojným reprezentantem České republiky doma i v zahraničí. Který nasměruje kormidlo našeho směřování opět prozápadním směrem. U kterého se nebudeme muset obávat, že při jeho veřejném vystoupení zazní něco, za co se jako občané této země budeme stydět.

Pro první kolo si umím představit hned čtyři z kandidátů, kteří "vedou oficiální volební kampaň", které bych svým hlasem mohl podpořit. V případném druhém kole podpořím změnu, ať už bude v druhém kole jakákoliv osobnost. A k tomu vyzývám všechny, kteří nejsou spokojení se současným stavem."

poslat odkaz e-mailem
©2012-2019 Jihočeši 2012